scopul existentei umane... Hitskin_logo Hitskin.com

Aceasta este o previzualizare a unei teme de pe site-ul Hitskin.com
Instaleaza o temaInapoi la fisa temei

Unirea_Stei. Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

scopul existentei umane...

+7
barzu
bishop
Emanuel
Al|n
iio
red_light
Simona
11 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

scopul existentei umane... Empty scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Mar 14 Oct 2008 - 16:44

ce parere aveti? omul traieste doar pentru a manca si a se distra...

de ce risipim o viata de 70 , 80 ani si in clipa mortii cersim secunde?

care este menirea noastra pe pamant? de unde venim si incotro ne ducem?

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de red_light Mar 14 Oct 2008 - 17:49

parerea mea, omul il viata lui face multe si trece prin multe, viata nu`i chiar asha roza decat pare si de multe ori traiesti ca sa te distrezi si sa mananci, alte ori traiesti pt a munci ca sa ai ce manca. fiecare etapa a vietii isi are mersul ei. nimeni nu risipeste 70-80 de ani (cel putin eu nu ma simt cu musca pe caciula), fiecare ii traieste asha cum doreste pentru ca s`a nasut liber sa o faca asha, iar de unde venim si unde ne ducem numai Dumnezeu stie, cu El inainte...
astept si parerea ta Anca, la propriile intrebari
red_light
red_light
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 336
Varsta : 36
Location : stei
Data de inscriere : 20/10/2007

http://www.artophoto.deviantart.com

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Mar 14 Oct 2008 - 20:11

Buna red_light

Nu trebuie sa uitam un lucru, omul este cea mai complexa fiinta care exista pe pamant, net superioara animalului.Daca animalul traieste doar pentru sine si pentru puii sai, hranindu-se pe el si uneori hranindu-si puii, nu credeti ca omul ar trebui sa fie mai deosebit decat un aminal.

Omul ,prin natura sa, este format din trup, suflet si duh, de ce dam o asa de mare importanta trupului si toata energia nostra ( o viata intreaga) o folosim doar pentru a manca?

Oare nu exista alte scopuri mai nobile pentru care merita sa traim?

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de iio Mar 14 Oct 2008 - 21:30

Anca a scris:Buna red_light

Nu trebuie sa uitam un lucru, omul este cea mai complexa fiinta care exista pe pamant, net superioara animalului.Daca animalul traieste doar pentru sine si pentru puii sai, hranindu-se pe el si uneori hranindu-si puii, nu credeti ca omul ar trebui sa fie mai deosebit decat un aminal.

Omul ,prin natura sa, este format din trup, suflet si duh, de ce dam o asa de mare importanta trupului si toata energia nostra ( o viata intreaga) o folosim doar pentru a manca?

Oare nu exista alte scopuri mai nobile pentru care merita sa traim?

si tot nu ma pocaiesc!
iio
iio
junior
junior

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 05/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Al|n Mar 14 Oct 2008 - 21:53

Anca a scris:Oare nu exista alte scopuri mai nobile pentru care merita sa traim?
Un mare avantaj al democatiei este DREPTUL LA LIBERA ALEGERE. Adica fiecare individ e liber sa isi fixeze propriile scopuri, nobile sau nu in acceptia celorlati, pentru care merita sa traiasca. Tu poate l-ai gasit pe al tau si ma bucur pentru asta. Noi ca dascali, ca formatori de opinie in primul rand, inaintea calitatii de dascal, trebuie sa aratam cursantilor nostrii TOATE OPTIUNILE, fara sa ii influentam, decizia finala SA LE APARTINA. Dar sa fim siguri ca o iau in cunostinta de cauza, cunoscand toate aspectele. Nu trebuie sa le impunem ceea ce la randul nostru ne-a fost impus, fara a fi consultati. Acesta este primul pas spre o societate inchisa, cu aspecte totalitare, ceea ce nu e recomandat. De exemplu pasiunea mea pentru caini, in special pentru ciobanestii romanesti carpatini e ceva ce multa lume nu intelege, acesta pentru mine e un scop, PE CARE L-AM LUAT IN CUNOSTINTA DE CAUZA si la care am tot dreptul.
Inteligenta inseamna mai presus de toate puterea de a renunta la constrangere, impunere, gasirea propriului eu.
Oricum buna interventia stimatei domnisoare Anca, utila si ne bucuram ca incearca sa ne impartaseasca din experienta si gandurile ei.
Aceasta inseamna de fapt o discutie constructiva, pareri sunt diverse, fiecare user are dreptul la o opinie, ceilalti pot fi de acord sau nu.
Al|n
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 52
Location : Nu unde as vrea...
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Mar 14 Oct 2008 - 22:36

Buna iio,

Poate ca nu m-am facut bine inteleasa, vorbeam de scopul existentei umane.

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Al|n Mar 14 Oct 2008 - 22:43

Anca a scris:buna iio,

poate ca nu m-am facut bine inteleasa ,vorbeam de scopul existentei umane
Da, userul ioo poate a fost un pic rautacios, sunt sigur ca fara intentie. Putem sa nu fim de acord cu ceilalti, DAR TREBUIE SA LE RESPECTAM PAREREA.
Domnisoara Anca a inceput o tema de discutie si bine a facut, oricum il asteptam si pe red_ligt, care pare interesat de tema propusa.
Al|n
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 52
Location : Nu unde as vrea...
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Mar 14 Oct 2008 - 23:00

buna Alin,

nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu cred ca am impus nimanui nici un scop in viata, asa cum nimeni nu imi poate impune mine. doream doar sa vorbim pe aceasta tema.eu nu am dat nici un raspuns la intrebarile pe care le-am pus, cu gandul de a nu influenta parerea altora.
fiecare isi fixeaza anumite scopuri (obiective) pentru care crede ca merita sa traiasca si daca e cazul si sa moare pentru ele,e alegerea lui.
doream sa vad daca exista persoane care si-au fixat anumite scopuri in viata si pentru care se lupta in fiecare zi sa le indeplineasca.

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Al|n Mar 14 Oct 2008 - 23:04

Stimata domnisoara Anca, dar nu ma refeream personal la cineva anume cand am zis de impunere, vorbeam in general, la anumite tendinte in societatea romaneasca.
Oricum, buna ideea topicului, asteptam noi opinii de la userii nostrii!
Al|n
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 52
Location : Nu unde as vrea...
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de red_light Mier 15 Oct 2008 - 5:21

Anca a scris:Buna red_light

Nu trebuie sa uitam un lucru, omul este cea mai complexa fiinta care exista pe pamant, net superioara animalului.Daca animalul traieste doar pentru sine si pentru puii sai, hranindu-se pe el si uneori hranindu-si puii, nu credeti ca omul ar trebui sa fie mai deosebit decat un aminal.

Omul ,prin natura sa, este format din trup, suflet si duh, de ce dam o asa de mare importanta trupului si toata energia nostra ( o viata intreaga) o folosim doar pentru a manca?

Oare nu exista alte scopuri mai nobile pentru care merita sa traim?

consider ca omul traieste pana la urma pentru puii lui, daca stam sa ne gandim totusi si omul este un animal, diferenta este ca omul este ceva mai inteligent. consider ca nu exista nimic mai divin decat sa te trezesti dimineatza sa bei o cafea, sa bagi 2-3 tigari si sa te gandesti cu drag la ziua de ieri. normal ca nu ai cum sa fii fericit daca stai tot timpul sa te gandesti la probleme, mai mult la problemele altora daca nu la alea tale. sincer pt mine nu exista nici un scop nobil, daca ajuti pe cineva sau faci ceva pt cineva o faci pt tine, pt propriul suflet, pentru ca e bucurie sa stii ca ai facut un bine cuiva, dar totusi sa nu exageram si sa ne mai gandim si la noi si cand e de baut si de mancat..."sa curga", cand ajuti pe cineva nu o faci pt ca trebuie sa ai un scop nobil, pur si simplu o faci cu drag fara sa te gandesti la toate chestiile astea filosofice.
red_light
red_light
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 336
Varsta : 36
Location : stei
Data de inscriere : 20/10/2007

http://www.artophoto.deviantart.com

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de red_light Mier 15 Oct 2008 - 5:26

Anca a scris:buna Alin,

nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu cred ca am impus nimanui nici un scop in viata, asa cum nimeni nu imi poate impune mine. doream doar sa vorbim pe aceasta tema.eu nu am dat nici un raspuns la intrebarile pe care le-am pus, cu gandul de a nu influenta parerea altora.
fiecare isi fixeaza anumite scopuri (obiective) pentru care crede ca merita sa traiasca si daca e cazul si sa moare pentru ele,e alegerea lui.
doream sa vad daca exista persoane care si-au fixat anumite scopuri in viata si pentru care se lupta in fiecare zi sa le indeplineasca.

parerea ta nu are cum sa influenteze pe nimeni pt ca fiecare gandeste liber si se exprima liber considerandu`se egal cu semenul lui. un scop toti avem, o familie, o casa, un job cu care poti sa iti intretii familia si casa. si totusi nu inteleg.
fiecare isi fixeaza anumite scopuri (obiective) pentru care crede ca merita sa traiasca si daca e cazul si sa moare pentru ele
de ce sa mori pt a atinge un scop ? satisfactia implinirii scopului unde e ? aia nu mai e un scop, aia deja e o obsesie bolnava...
________________________________________________________________________
imi cer scuze pt intarzierea raspunsului dar lucrez si nu am timp sa intru numai dimineata devreme sau noaptea. si noaptea prefer sa dorm. Razz
red_light
red_light
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 336
Varsta : 36
Location : stei
Data de inscriere : 20/10/2007

http://www.artophoto.deviantart.com

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de red_light Mier 15 Oct 2008 - 5:35

Anca iti recomand sa asculti urmatoarea melodie.
Boomp3.com
red_light
red_light
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 336
Varsta : 36
Location : stei
Data de inscriere : 20/10/2007

http://www.artophoto.deviantart.com

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Mier 15 Oct 2008 - 18:36

Buna red_light,

Mersi de melodie, din pacate asta e societatea noastra, sistemul de volori s-a inversat. OARE DE CE?
eu cred ca cei mai multi oameni din zilele noastre nu stiu pentru ce traiesc, nu au un scop in viata, traiesc ,, de pe o zi pe alta” adica sunt ca niste roboti, s-au obisnuit sa faca in fiecare zi aceleasi lucruri fara sa se mai gandeasca la ceva mai nobil.
de ce oamenii nu au curajul sa se schimbe in bine? cine trebuie sa schimbe societatea ? toata lumea vrea sa fie mai bine dar nimeni nu face nimic, nimeni nu vrea sa plateasca pretul shimbarii.
poate imi vei zice,, cu o floare nu faci primavara” dar este bine de stiut ca o floare vesteste sosirea primaverii,asa ca... indrazneste sa fii altfel.

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Joi 16 Oct 2008 - 9:45

ceea ce m-a determinat sa vorbesc cu voi despre acest subiect a fost urmatorul motto:

,, taina existentei umane nu consta in a traii, ci a sti pentu ce traiesti”


sincera sa fiu, acest motto mi-a cam ridicat mari semne de intrebare si m-a determinat sa imi revizuiesc viata din anumite puncte de vedere.

Vreau sa aud si parerile voastre vis-a-vis de acest subiect, mi-ar face placere sa cunosc persoane care au inteles pentru ce merita sa traiasca si la randul lor sa ii ajute si pe altii sa isi gasesca scopul existentei pe Pamant.

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Emanuel Joi 16 Oct 2008 - 20:53

Eu cred ca noi traim pentru a... nu stiu dar sper sa aflu adevarul cand plec :X scopul existentei umane... 8767

Dar totusi cred ca in viata trebuie sa il ascultam pe Cel mai bun dintre toti , Hristos si sa ne ajutam aproapele, sa nu fim egoisti, si sa intelegem ca ,,Libertatea noastra se termina unde incepe a celuilalt'' , dar ... e nesemnicativa poate viata noastra dar sunt cateva miliarde de vieti la fel daca fiecare alegem sa traim respectand cateva principii decente si sa gandim limpede nefiind influentati de factorii externi prea mult o sa avem o lume de VIS Wink

Adica aproape Perfecta.
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de bishop Vin 17 Oct 2008 - 6:15

Anca a scris:ce parere aveti? omul traieste doar pentru a manca si a se distra...

de ce risipim o viata de 70 , 80 ani si in clipa mortii cersim secunde?

care este menirea noastra pe pamant? de unde venim si incotro ne ducem?



pai trebuie sa ne traim viata nu?!?! trebuie sa facem de toate in viata parerea mea...si in clipa mortii nu cersim secunde pt ca nu avem de unde sa stim cand murim.iar la ultima intrebare sa iti mai dau un rasp:nu stie nimeni
bishop
bishop
thug
thug

Numarul mesajelor : 146
Data de inscriere : 08/02/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Vin 17 Oct 2008 - 15:50

Emanuel a scris:Eu cred ca noi traim pentru a... nu stiu dar sper sa aflu adevarul cand plec :X scopul existentei umane... 8767

Dar totusi cred ca in viata trebuie sa il ascultam pe Cel mai bun dintre toti , Hristos si sa ne ajutam aproapele, sa nu fim egoisti, si sa intelegem ca ,,Libertatea noastra se termina unde incepe a celuilalt'' , dar ... e nesemnicativa poate viata noastra dar sunt cateva miliarde de vieti la fel daca fiecare alegem sa traim respectand cateva principii decente si sa gandim limpede nefiind influentati de factorii externi prea mult o sa avem o lume de VIS Wink

Adica aproape Perfecta.

Frumoase si interesante ganduri, Emanuel.

Cineva isi punea urmatoarea intrebare ,, daca toti s-ar comporta cum ma comport eu, oare cum ar arata societatea?”
Daca ne-am analiza bine viata am vedea ca, in realitate, nu suntem ceea ce credem noi ca suntem.
Daca noi am fi constienti de scopul nostru pe Pamant, cred ca societatea noastra ar arata altcumva.

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Vin 17 Oct 2008 - 16:01

Buna Bishop,

Chiar crezi ca trebuie sa faci de toate?

Ai drepate,omul nu stie cand moare, deoarece viata si moartea nu sta in puterea lui, dar ce zici daca ai avea un cancer in ultima faza, asai ca ai face orice numai ca sa mai traiesti cateva luni sau zile.De ce ne este frice de moarte?

Daca noi ne-am implinit scopul nostru pe Pamant asa cum trebuie atunci de ce ne-ar mai fi frica de moarte?

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Al|n Vin 17 Oct 2008 - 16:04

Anca a scris:Daca noi ne-am implinit scopul nostru pe Pamant asa cum trebuie atunci de ce ne-ar mai fi frica de moarte?
Scuzati-ma ca intervin, domnisoara Anca, dar care ar fi acel scop?
Al|n
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 52
Location : Nu unde as vrea...
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de iio Vin 17 Oct 2008 - 16:51

sa'L primesti pe Domnul in inima ta.. hah
iio
iio
junior
junior

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 05/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Al|n Vin 17 Oct 2008 - 17:14

Poate domnisoara Anca e de alta parere...
Al|n
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 52
Location : Nu unde as vrea...
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de red_light Vin 17 Oct 2008 - 17:36

Anca a scris:Buna Bishop,

Chiar crezi ca trebuie sa faci de toate?

Ai drepate,omul nu stie cand moare, deoarece viata si moartea nu sta in puterea lui, dar ce zici daca ai avea un cancer in ultima faza, asai ca ai face orice numai ca sa mai traiesti cateva luni sau zile.De ce ne este frice de moarte?

Daca noi ne-am implinit scopul nostru pe Pamant asa cum trebuie atunci de ce ne-ar mai fi frica de moarte?

si eu zic la fel. chiar trebuie sa le faci pe toate, ca sa nu mai fii nevoit sa cersesti secunde, si pana la urma nu cred ca exista un scop anume. daca as avea un cancer (Doamne fereste) si stiu ca mai traiesc cateva luni sau zile probabil m`ati vedea la stirile protv prezentat de esca in fiecare seara, atunci chiar le`as face pe toate (aviz dusmanilor Smile) ) fara sa mai imi pese ca tre sa le duc dupa mn o viata.
sincer asta deja mi se pare un subiect prea filosofic dar totusi astept si parerile altora. daca vreti sa bateti la ce zicea iio: Dumnezeu ne`a dat o viata sa ne`o traim cum vrem, fiecare face ce vrea cu viata lui si isi impune propriile teluri...
red_light
red_light
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 336
Varsta : 36
Location : stei
Data de inscriere : 20/10/2007

http://www.artophoto.deviantart.com

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Sam 18 Oct 2008 - 16:59

iio a scris:sa'L primesti pe Domnul in inima ta.. hah

Dupa parerea mea fiecare e liber sa isi aleaga scopul pentru care traieste, fiecare este direct raspunzator de viata sa, de modul cum traieste si de calitatea vietii sale.
Ma bucur ca ti-ai fixat un scop in viata si ca ai avut si curajul necesar sa ni-l impartasesti si noua forumistilor.
Scopul tau poate sa nu fie si scopul celorlalti de aceea mai asteptam si alte sugestii.

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Simona Sam 18 Oct 2008 - 17:18

Buna Red_light

Chiar crezi ca un om trebuie sa le faca pe toate, chiar crezi ca trebuie sa ajunga in starea cea mai de jos, sa ajunga un nimeni, un drogat, un puscarias ca sa isi dea si el seama ca isi traieste viata?

Simona
junior
junior

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 06/10/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de barzu Sam 18 Oct 2008 - 18:07

Simona a scris:Buna Red_light

chiar crezi ca un om trebuie sa le faca pe toate, chiar crezi ca trebuie sa ajunga in starea cea mai de jos, sa ajunga un nimeni, un drogat, un puscarias ca sa isi dea si el seama ca isi traieste viata?

nu neaparat....doar sa ajunga pe ultima treapta a societatii. Sa vezi atunci ce buni si cumsecade is toti.....si cei care chiar erau inainte
barzu
barzu
membru
membru

Numarul mesajelor : 76
Data de inscriere : 25/01/2008

Sus In jos

scopul existentei umane... Empty Re: scopul existentei umane...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum