exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Hitskin_logo Hitskin.com

Aceasta este o previzualizare a unei teme de pe site-ul Hitskin.com
Instaleaza o temaInapoi la fisa temei

Unirea_Stei. Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

exista dumnezeu ?argumentati...

+15
Igas
Dorin
beckham
darius
Emanuel
eaASy
Adinutza
Baicu Mihaela
Miss Gi
Makaveli`
Cezar
BeLu
Al|n
red_light
Marius Bocsa
19 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Cezar Sam 27 Oct 2007 - 14:17

Complet fals! Dumnezeu exista cu adevarat!
Dupa cum am spus pana acum nu a fost nici o celula care sa fie facut fara viata. Deci de unde a aparut prima celula, apoi Dumnezeu nu a folosit evolutia, pt ca e Dumnezeu si are putere sa face ce vrea si in cat timp vrea.
Si se poate dovedi, si as putea spune ca el singur se arata...daca citesti Biblia vei vedea ca ceea ce scrie ca va fi se intampla acum. Dar tot in Biblie spune ca oamenii vor pune toate pe seama naturii.
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Makaveli` Sam 27 Oct 2007 - 14:38

.mai citeste si alceva nu numa biblia. rasp la intrebarea mai sus si la primele intrebari puse de mine la inceputu deschiderii acestui forum daca tot zici ca exista dumnezeu (eu n-am zis ca nu exista)
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Cezar Sam 27 Oct 2007 - 15:04

Marius Bocsa a scris:Dar Dumnezeu de ce cerea pe vremuri jertfa (animale)?

Biblia prezinta clar acest lucru, spunand ca era o umbra a lucrurilor viitoare(vezi Evrei 10:1). Deci in vremea aceea toate acesta il simbolizau pe Hristos. Nu vreau sa copiez texte, ca se gaseste cine sa se lege de mine si nici nu prea am chef sa scriu mult... Deci Hristos a platit odata pentru totdeauna, de aceea acum nu se mai aduc jertfe. Dumnezeu le cerea oamenilor sa aduca jertfele pentru a le fi iertate pacatele.
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Al|n Sam 27 Oct 2007 - 15:11

Makaveli, Cezar cu miss gi, sunt credinciosi, iau ca Biblica ca adevarata, si noi trebuie sa respectam asta, sa le respectam punctul de vedere. Ei raporteaza totul la EA. Important e ca putem schimba impresii despre asta, imi place discutia, va consider copii inteligenti. O sa intervin si eu cu un punct de vedere dupa ce se mai strang niste posturi, momentan lucrez la forum ca s-au ivit niscai probleme, dar rezolvabile....
Al|n
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 52
Location : Nu unde as vrea...
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Cezar Sam 27 Oct 2007 - 15:11

Makaveli` a scris:bun,asta e parerea ta (EXISTA DUMNEZEU) nu am citit biblia doar pe sarite in schimb am citit altele.uite sunt atatia oameni pe lume vai de capu lor dumnezeu de ce nu ii ajuta pe acei oameni ?Si ii ajuta tocmai pe altii. (asta e o intreabare asa...)

Daca iti raspund tot cu Biblia sa nu te superi, altceva am bun nu gasesc...
Psalmi 127:2  Degeaba va sculati de dimineaţta si va culcati tarziu, ca sa mancati o paine castigata cu durere; caci prea iubitilor Lui El le da paine ca in somn. Deci inteleg ca cei care sunt vai de capul lor nu sunt prea iubitii lui Dumnezeu.
Si daca vrei sa afli de ce celor rai le merge bine citeste psalmul 73.
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Makaveli` Sam 27 Oct 2007 - 17:40

bine...nu are rost sa ne mai contrazicem.Sunteti pocaiti si nu avem cum sa ajungem la o concluzie comuna.Va respect parerile.SI eu sunt credincios,merg la biserica cred in dumnezeu,dar am dat asa neintamplator peste niste subiecte despre dumnezeu si mi-au bulversat capu poate daca le citeati si voi erai la fel.Peace
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Cezar Sam 27 Oct 2007 - 18:43

E normal, foarte normal sa te bulverseze daca nu ai o baza solida, sa sti in cine crezi, sa il cunosti cu adevarat...
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Makaveli` Sam 27 Oct 2007 - 18:49

nu intelegi.CRED IN DUMNEZEU.mda...poate tu il cunosti personal.scuza-ma.Transmite-i salutari
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Cezar Sam 27 Oct 2007 - 18:54

Nu lua lucrurile in bataie de joc...nu mai vreau sa o mai intindem, ca vad ca nu are rost.
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Dum 28 Oct 2007 - 10:58

Makaveli, urmarind discutia ta cu Cezar am ajuns la concluzia ca desi sustii contrariul, ai indoieli mari in ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu. Este foarte probabil ca notiunea de "Dumnezeu exista" sa-ti fi fost impusa in mod inconstient de familie, scoala ori circumstantele vietii...fara a-ti oferi insa dovada palpabila a existentei Lui...daca asta e ceea ce cauti-DOVADA- o sa traiesti o viata intreaga in incertitudine.
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Dum 28 Oct 2007 - 11:12

Revenind la intrebarea "De ce nu-i ajuta Dumnezeu pe cei nevoiasi si oropsiti?" trebuie sa ne amintim ca Dumnezeu a spus " Ajuta-te singur si te voi ajuta si eu". Faptul ca ne impreunam mainile si rostim o rugaciune la finalul careia adaugam "Da Doamne sa nu iau maine nici un 4 la scoala", dupa care vizionam un film si ne culcam impacati ca ne-am facut datoria de buni crestini, ne-ar putea aduce a doua zi nemultumire la scoala si indoiala in suflet..."De ce a lasat Dumnezeu sa iau 4 daca eu l-am rugat altfel si nu am facut nici un rau?"...In schimb, daca in loc de film am fi citit de 2 ori lectia poate am fi stiut de un 8-9 pe care Dumnezeu l-ar fi facut 10.
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Cezar Dum 28 Oct 2007 - 12:54

Baicu Mihaela a scris:Faptul ca ne impreunam mainile si rostim o rugaciune la finalul careia adaugam "Da Doamne sa nu iau maine nici un 4 la scoala", dupa care vizionam un film si ne culcam impacati ca ne-am facut datoria de buni crestini, ne-ar putea aduce a doua zi nemultumire la scoala si indoiala in suflet..."De ce a lasat Dumnezeu sa iau 4 daca eu l-am rugat altfel si nu am facut nici un rau?"...In schimb, daca in loc de film am fi citit de 2 ori lectia poate am fi stiut de un 8-9 pe care Dumnezeu l-ar fi facut 10.

Corect! Nu face Dumnezeu ceea ce ar trebui sa faci tu. Nu iti baga Dumnezeu cu forta lectia in cap Exclamation Sau sa visezi la noapte ca inveti lectia si dimineata ca o sti...poate ne-ar place dar asa ceva nu face Dumnezeu!

E altceva cand te pregatesti si undeva te impotmolesti sa te ajute Dumnezeu, dar cand nici nu te intereseaza, sa nu te astepti sa te trezesti dimineata cu lectia invatata...
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Makaveli` Dum 28 Oct 2007 - 13:07

asta e alta poveste...in fine
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de eaASy Dum 28 Oct 2007 - 13:54

cum imi spunea si mie cineva : " E normal la varsta ta sa ai INDOIELI" Wink ....
eaASy
eaASy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 392
Location : i support photoshop
Data de inscriere : 14/10/2007

http://schhh.ro

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Emanuel Dum 28 Oct 2007 - 17:18

daca postez si eu ceva ii prea dur si.....
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de darius Mier 7 Noi 2007 - 17:34

Cezar o sa-ti pun o intrebare?De ce voi pocaiti nu va faceti cruce?Crucea este semnul lui Dumnezeu pe care a fost rastignit pt noi oamenii.................
darius
darius
membru
membru

Numarul mesajelor : 115
Data de inscriere : 31/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Cezar Mier 7 Noi 2007 - 18:16

Unde scrie in Biblie, crucea e doar traditie....
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Emanuel Mier 7 Noi 2007 - 19:00

dc nu ii ajuta pe cei saraci sau distrusi?
D-zo iti da da nuti baga in ,,ghiozdan''
Is io cam cu teoria evolutiei dar....cateodata tre sa crezi in ceva...mai mult decat puterea mintii,a concentratiei
(Sidarta Daugama unu care s-a nascut dupa ce a intrat un elefant in masa DA CUM O FI INCAPUT? nu sunt indisciplinat dar daca stiti ceva istorie sitit si de Sidarta)nu zik si asta este o teorie plauzibila...
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Al|n Mier 7 Noi 2007 - 22:26

eaASy a scris:cum imi spunea si mie cineva : " E normal la varsta ta sa ai INDOIELI" Wink ....
Cine si cel fel de indoieli? Laughing
Al|n
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 52
Location : Nu unde as vrea...
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Makaveli` Mier 7 Noi 2007 - 23:15

de acord cu tine emanuele....imi iei apararea intr-un fel Very Happy
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de beckham Mier 7 Noi 2007 - 23:18

cred in Dumnezeu....mi`a dat motive ca sa cred ca exista...
beckham
beckham
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 361
Data de inscriere : 12/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de darius Vin 9 Noi 2007 - 16:27

dumnezeu existaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!cine nu crede ii problema lui
darius
darius
membru
membru

Numarul mesajelor : 115
Data de inscriere : 31/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Dorin Lun 12 Noi 2007 - 17:45

exista sigur!!
Dorin
Dorin
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 625
Location : Everywhere
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Makaveli` Lun 12 Noi 2007 - 19:05

da,voi stiti 100% ca exista.dar nu va bazati pe o argumentare
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Igas Lun 12 Noi 2007 - 22:34

Makaveli` a scris:da,voi stiti 100% ca exista.dar nu va bazati pe o argumentare
Nu ştie nimeni 100%, omul îl vede pe dumnezeu mai mult cu inima decât cu mintea.
Igas
Igas
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 173
Varsta : 59
Location : Stei
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

exista dumnezeu ?argumentati... - Pagina 2 Empty Re: exista dumnezeu ?argumentati...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum