Unirea_Stei. Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

+18
Ax3ll
termica
Spitzy
bishop
red_light
alex
eaASy
Emanuel
oana
Dorin
mirelush
Ligy
g3org3lutu
Makaveli`
Cezar
beckham
amelia
Baicu Mihaela
22 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Mar 30 Oct 2007 - 22:20

To be or not to be...that's the Question
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de amelia Mar 30 Oct 2007 - 22:26

hhmm......grea intrebare....eu cred ca....in zilele noastre..engleza se invatza fara sa iti dai seama...din filme....muzica....si..avand in vedere ca se face engleza de la gradinitza...cred ca suntem oarecum si obisnuiti cu engleza ... persoanele mai inaintate in varsta..cred ca invataza engleza din nevoie..pentru a putea primi anumite slujbe..sau a putea avansa ....
amelia
amelia
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 12/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Mar 30 Oct 2007 - 22:33

Suntem obisnuiti sa o auzim mereu, cum bine spune Amelia, atat de obisnuiti incat nu ne mai intrebam ce inseamna, cum se traduce ori cum sa o folosim si pentru ce...
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de beckham Mar 30 Oct 2007 - 23:15

care este cea mai vorbita limba din LUME???!!!!
beckham
beckham
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 361
Data de inscriere : 12/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de amelia Mier 31 Oct 2007 - 16:30

uitandu-ma putin pe net...am vazut ca cea mai vorbita limba este chineza...cu peste 1 miliard de vorbitori...pe cand engleza are doar 500 de milioane de vorbitori.... http://www.klevertravel.ro/lifestyle/Top_10_cele_mai_vorbite_limbi_din_lume.html
aici am vazut....Smile
amelia
amelia
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 12/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Cezar Mier 31 Oct 2007 - 16:37

asta stiam si eu, cand am vrut sa postez nu se putea.
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Makaveli` Mier 31 Oct 2007 - 17:31

asta chiar n-am stiut.Oricum cine vrea sa invete engleza invata din placere,parerea mea.Cea mai multa engleza se invata din filme,desene,muzica.
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Mier 31 Oct 2007 - 18:47

Este adevarat ca chineza este cea mai vorbita limba din lume, dar asta datorita faptului ca chinezii sunt cel mai numeros popor al planetei...deci este normal. In China s-a dat chiar o lege care le interzice familiilor sa aibe mai mult de un copil...nu-i gluma!!! In schimb, engleza este limba afacerilor in lume...
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de g3org3lutu Mier 31 Oct 2007 - 19:30

din nevoie si din placere parerea mea
g3org3lutu
g3org3lutu
senior member
senior member

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 33
Location : ce te intereseaza pe tine .........=))
Data de inscriere : 26/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de g3org3lutu Mier 31 Oct 2007 - 19:31

sau nu invatam deloc
g3org3lutu
g3org3lutu
senior member
senior member

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 33
Location : ce te intereseaza pe tine .........=))
Data de inscriere : 26/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de g3org3lutu Mier 31 Oct 2007 - 19:33

sa invatam sau sa nuinvatam astai Question
g3org3lutu
g3org3lutu
senior member
senior member

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 33
Location : ce te intereseaza pe tine .........=))
Data de inscriere : 26/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Mier 31 Oct 2007 - 19:59

g3org3lutu...decide-te...si lamureste-ma si pe mine...de ce da ori de ce nu?...cam asta-i intrebarea...
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Cezar Mier 31 Oct 2007 - 20:18

Scrie toate intr-un post nu mai fa atatea posturi george! E mai greu si de citit.
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Ligy Sam 3 Noi 2007 - 17:41

engleza se invatza si din necesitate pentru unii.. dar pentru altzii din placere. E foarte adevarat ca multzi cunosc engleza din filme,muzica,etc. Mie sincer imi place foarte mult engleza si mai ales si profa:D

Ligy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 594
Varsta : 32
Location : n`am
Data de inscriere : 19/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de mirelush Sam 3 Noi 2007 - 19:28

Sincer acuma invat engleza mai mult din nevoie,pt bac.Imi place engleza, dar la scoala intr-o clasa unde prea putini sunt interesati nu prea poti sa inveti.asta e...

mirelush
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 62
Data de inscriere : 30/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Dorin Mier 7 Noi 2007 - 20:40

sincer... din placere...
Dorin
Dorin
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 625
Location : Everywhere
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Cezar Mier 7 Noi 2007 - 22:45

Dorin a scris:sincer... din placere...
Eu nu pot invata o limba din nevoie, daca nu imi place nu o pot invata. Franceza nu o pot invata cu toate ca ar fi nevoie de ea, dar nu pot sa o invat numa daca tocesc ceva cat sa iau o nota, dar nu se prea intampla, ca nici cu tocitu nu ma am. Laughing
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de beckham Mier 7 Noi 2007 - 23:11

din placere si din nevoie ....
beckham
beckham
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 361
Data de inscriere : 12/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de oana Mier 7 Noi 2007 - 23:33

engleza se invata ori din nevoie si devine o placere sau...invers.Parerea mea e ca ar fi bn sa invatam engleza "de buna voie si nesiliti de....nimeni".
oana
oana
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 81
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Joi 8 Noi 2007 - 15:07

Engleza din punctul meu de parere ne ,,bate la usa'' de cate ori deschizi Computerul,Televizorul...ziare o invatam si daca nu vrem mai mult decat din nevoie .... inveti putin din nevoie si daca inveti din placere treci la ,,avansat''.....Franceza din punctul meu de vedere e o limba moarta si nu cred ca ai nevoie de ea....mai bn invat rusa Smile) sau Turca
Miss profesoara de cultura generala nu stiam ca,chineza e cea mai vorbita limba din lume multzumesc pt informatie Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? 308827 Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? 922709
Mr g3org3lutu Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? 981509 ,,Nu spamati''
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Ligy Vin 23 Noi 2007 - 11:14

las`amu Emanuel ca si franceza ii faina,pe langa engleza

Ligy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 594
Varsta : 32
Location : n`am
Data de inscriere : 19/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Cezar Vin 23 Noi 2007 - 15:32

Franceza faina???????
Mie nu mi-o place defel, nu spun ca e obligatoriu sa aveti aceasi parere ca mine... Very Happy
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Ligy Vin 23 Noi 2007 - 16:24

FIecare are o parere diferita Very Happy ..gusturile nu se discuta. Ii adevarat ca imi place franceza,da mai mult ca engleza niciodata !!!Very Happy

Ligy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 594
Varsta : 32
Location : n`am
Data de inscriere : 19/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Vin 23 Noi 2007 - 18:26

Poate cineva sa sustina ideea ca Engleza o inveti doar din placere?
Engleza e mult mai dezvoltata,mai utila ca Franceza dati exemplu la ce sunt Francezii stapani?(inafara de monumente plictisitoare pt care s-au nenorocit generatii...)
Eu consider limba LATINA MAI IMPORTANTA!! ar trebui sa avem cel putin 1h/saptamana pana in clasa a12a in acest caz cei care exclud limba latina pot fi acuzati de COSMOPOLISM,SOVINISM pt ca ne minimalizeaza fortat din scoala interesul fata de Radacinile noastre si nu le pot baga printr-un profesor de Istorie care te pune sa inveti cel putin 4 pagini pe ora....aceste 2 limbi Franceza si engleza minimalizeaza Limba limbii romane doar ca engleza ne intra in vocabular si daca o refuzi deci vad intemeiata decizia de 2h/saptamana prin accentuarea invatarii limbilor straine de catre tineri se accentueaza renuntarea la traditia si cultura nationala cat si la Istoria Noastra care e mai pretios ca orice
(daca nu reusesc la info advocat ma fac Wink )
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Cezar Vin 23 Noi 2007 - 23:43

Tot un ar fi rau....avem la cine sa mergem cand ne dam in lege.. Very Happy lol!
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum