Unirea_Stei. Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

+18
Ax3ll
termica
Spitzy
bishop
red_light
alex
eaASy
Emanuel
oana
Dorin
mirelush
Ligy
g3org3lutu
Makaveli`
Cezar
beckham
amelia
Baicu Mihaela
22 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de eaASy Sam 24 Noi 2007 - 9:00

Emanuel a scris:Poate cineva sa sustina ideea ca Engleza o inveti doar din placere?
Engleza e mult mai dezvoltata,mai utila ca Franceza dati exemplu la ce sunt Francezii stapani?(inafara de monumente plictisitoare pt care s-au nenorocit generatii...)
Eu consider limba LATINA MAI IMPORTANTA!! ar trebui sa avem cel putin 1h/saptamana pana in clasa a12a in acest caz cei care exclud limba latina pot fi acuzati de COSMOPOLISM,SOVINISM pt ca ne minimalizeaza fortat din scoala interesul fata de Radacinile noastre si nu le pot baga printr-un profesor de Istorie care te pune sa inveti cel putin 4 pagini pe ora....aceste 2 limbi Franceza si engleza minimalizeaza Limba limbii romane doar ca engleza ne intra in vocabular si daca o refuzi deci vad intemeiata decizia de 2h/saptamana prin accentuarea invatarii limbilor straine de catre tineri se accentueaza renuntarea la traditia si cultura nationala cat si la Istoria Noastra care e mai pretios ca orice
(daca nu reusesc la info advocat ma fac Wink )

scurt si la subiect te rog eu frumos...:\
eaASy
eaASy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 392
Location : i support photoshop
Data de inscriere : 14/10/2007

http://schhh.ro

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Sam 24 Noi 2007 - 10:42

eaASy ti se pare coerct,ca tu sa inveti o alta limba si sa nu inveti Limba celor din care te tragi tu?Nu spun Du-te in Italia si striga SUNT ROMAN!!! Dar cel putin poti dovedi ca nu ai indiferenta fata de tara in care traiesti invatandu-i istoria si Limba care a modernizat-o
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de eaASy Sam 24 Noi 2007 - 11:10

mda... topicul se numeste : invatam limba engleza din placere ori de nevoie ESTI OFFTOPIC! cu limba ta latina !..
eaASy
eaASy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 392
Location : i support photoshop
Data de inscriere : 14/10/2007

http://schhh.ro

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Sam 24 Noi 2007 - 11:16

daca te uiti mai bn....poate nu
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Cezar Sam 24 Noi 2007 - 16:06

Emanuel a scris:eaASy ti se pare coerct,ca tu sa inveti o alta limba si sa nu inveti Limba celor din care te tragi tu?Nu spun Du-te in Italia si striga SUNT ROMAN!!! Dar cel putin poti dovedi ca nu ai indiferenta fata de tara in care traiesti invatandu-i istoria si Limba care a modernizat-o

Chiar daca nu mie mi se adreseaza intrebarea, da-mi voie sa raspund!
Mi se pare corect sa nu invat limba latina in scoala, atata timp cat nu ma ajuta la nimic, am facut latina in cls a 8-a si nici acum nu ii gasesc locul. Sau poate a fost pusa ca sa nu mergem de la scoala pana la ora 2.

Engleza e foarte bine ca se invata in scoala, te poti intelege cu aproape oricine din Europa...cat de cat...cel putin in viitorul apropiat asa va fi, dar tu cu latina ta, nu te mai baga nimeni in seama, poti sa strigi tu pe latina ca ti foame(sau ce stiu eu ce iti trebuie), daca numa latina si romana sti, poti sa stai la cersit.
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Ligy Sam 24 Noi 2007 - 17:41

Cezar a scris:Chiar daca nu mie mi se adreseaza intrebarea, da-mi voie sa raspund!
Mi se pare corect sa nu invat limba latina in scoala, atata timp cat nu ma ajuta la nimic, am facut latina in cls a 8-a si nici acum nu ii gasesc locul. Sau poate a fost pusa ca sa nu mergem de la scoala pana la ora 2.

Engleza e foarte bine ca se invata in scoala, te poti intelege cu aproape oricine din Europa...cat de cat...cel putin in viitorul apropiat asa va fi, dar tu cu latina ta, nu te mai baga nimeni in seama, poti sa strigi tu pe latina ca ti foame(sau ce stiu eu ce iti trebuie), daca numa latina si romana sti, poti sa stai la cersit.
Foarte adevarat ce ai scris Very Happy

Ligy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 594
Varsta : 32
Location : n`am
Data de inscriere : 19/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Sam 24 Noi 2007 - 20:03

Emanuel, este foarte bine ca te arati interesat de istorie si limba latina. Este foarte important sa-ti cunosti trecutul pentru a aprecia mai mult prezentul, fapt pentru care,desi latina este o limba moarta ea se mai preda inca in scoala generala si la liceele cu profil uman...insa sa nu uitam o vorba inteleapta :"mortii cu mortii, vii cu vii"...iar noi ca niste vii ce suntem trebuie sa privim inainte tragand insa cu coada ochiului si spre trecut ca nu cumva sa ne scape faptul ca, spre exemplu: "una hirunda non facit ver"... nono_2
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de g3org3lutu Lun 24 Dec 2007 - 20:15

nu ma cunoasteti d-na prof sunt AUREL treziti-va nu ma cunoasteti dupa 1 si 1/2 de scoala nono_2
g3org3lutu
g3org3lutu
senior member
senior member

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 33
Location : ce te intereseaza pe tine .........=))
Data de inscriere : 26/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Mier 26 Dec 2007 - 20:39

Cezar a scris:
Chiar daca nu mie mi se adreseaza intrebarea, da-mi voie sa raspund!
Mi se pare corect sa nu invat limba latina in scoala, atata timp cat nu ma ajuta la nimic, am facut latina in cls a 8-a si nici acum nu ii gasesc locul. Sau poate a fost pusa ca sa nu mergem de la scoala pana la ora 2.

Engleza e foarte bine ca se invata in scoala, te poti intelege cu aproape oricine din Europa...cat de cat...cel putin in viitorul apropiat asa va fi, dar tu cu latina ta, nu te mai baga nimeni in seama, poti sa strigi tu pe latina ca ti foame(sau ce stiu eu ce iti trebuie), daca numa latina si romana sti, poti sa stai la cersit.

Pfoai....bah chiar daca tu crezi ca Pamantul a fost creat de o forta superioara te intzeleg dah nu esti doar din maicata si din taicatu' ca sa fie maicata si tat'tu in aceasta tara democratica au murit multi oameni si tie ti se scoala ca nu trebuie sa'i respecti bah tre sa stii ca nu contezi asa mult pe cum pare si ii f**king respect ce dai tu de inteles....
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Mier 26 Dec 2007 - 20:50

Ligy a scris:
Cezar a scris:Chiar daca nu mie mi se adreseaza intrebarea, da-mi voie sa raspund!
Mi se pare corect sa nu invat limba latina in scoala, atata timp cat nu ma ajuta la nimic, am facut latina in cls a 8-a si nici acum nu ii gasesc locul. Sau poate a fost pusa ca sa nu mergem de la scoala pana la ora 2.

Engleza e foarte bine ca se invata in scoala, te poti intelege cu aproape oricine din Europa...cat de cat...cel putin in viitorul apropiat asa va fi, dar tu cu latina ta, nu te mai baga nimeni in seama, poti sa strigi tu pe latina ca ti foame(sau ce stiu eu ce iti trebuie), daca numa latina si romana sti, poti sa stai la cersit.
Foarte adevarat ce ai scris Very Happy

Ligy............ la asta m-ai lasat Ko sincer Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 308827 Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 675596
Stiu,e bine ca se invata engleza dar ..... e vorba si de valorile Romaniei in Limba Latina din 7h/day (cateodata) una poate fi si de latina.....sau daca tie ti se pare corect ca sa nu stii nici macar limba celor care au luptat pt tine.....Fiecare Cu Parerea Lui(Ei).....sigur Limba Romana va disparea in timp dar putem sa amanam asta ...
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Cezar Mier 2 Ian 2008 - 21:01

Emanuel, trec peste nervii tai si iti spun ca cei ce au murit trebuie respectati, dar daca tot la morti ne gandim ce facem noi vii, o sa murim si noi sa le mergem acolo unde-s ei, ca ce ros mai are sa traim. Sau?
Cezar
Cezar
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 32
Location : p-aci si eu, nu cred ca ar conta prea mult...
Data de inscriere : 25/10/2007

http://www.youforum.foruminute.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de alex Joi 24 Ian 2008 - 20:42

Cred ca engleza se invata din necesitate. Smile
alex
alex
junior
junior

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 29
Data de inscriere : 20/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de eaASy Joi 7 Feb 2008 - 16:13

cartoon network =D
eaASy
eaASy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 392
Location : i support photoshop
Data de inscriere : 14/10/2007

http://schhh.ro

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Makaveli` Vin 8 Feb 2008 - 6:26

O mai inveti si fara sa vrei cateodata Very Happy
Makaveli`
Makaveli`
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 408
Data de inscriere : 24/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Vin 8 Feb 2008 - 11:52

Sau nu o inveti deloc,multi spun ca ,,stiu engleza'' dar defapt stiu niste injuraturi si cateva cuvinte.....
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de red_light Vin 8 Feb 2008 - 20:07



Ligy............ la asta m-ai lasat Ko sincer Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 308827 Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 675596
Stiu,e bine ca se invata engleza dar ..... e vorba si de valorile Romaniei in Limba Latina din 7h/day (cateodata) una poate fi si de latina.....sau daca tie ti se pare corect ca sa nu stii nici macar limba celor care au luptat pt tine.....Fiecare Cu Parerea Lui(Ei).....sigur Limba Romana va disparea in timp dar putem sa amanam asta ...


aici chiar nu ai dreptate deloc. da e bine sa stii ce limba au vorbit stramosii tai, dar nu cred ca e necesar sa o vorbesti si tu. latina chiar e o limba moarta si tre sa fii tampit sa o inveti. chiar nu iti ajuta a absolut nimik. eventual moartea a catorva milioane de neuroni. daca vrei sa o invetzi bafta. da ramai cu ea invatzata si cum nu o sa ai unde sa o folosesti (eventual sa iti enervezi prietenii cu expresii aberante) probabil ai sa o si uiti. stramosii au murit. Dumnezeu sa ii ierte. traieste prezentul si gandeste`te la viitor.
red_light
red_light
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 336
Varsta : 36
Location : stei
Data de inscriere : 20/10/2007

http://www.artophoto.deviantart.com

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Baicu Mihaela Mier 20 Feb 2008 - 22:34

Oau... red_light...foarte profund si convingator...ai perfecta dreptate...we should think about our future!
Baicu Mihaela
Baicu Mihaela
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 15/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de g3org3lutu Vin 22 Feb 2008 - 19:38

eu cred k cel mi bin e invatam engleza cu aajutorul dictionarelor , filmelor far sub in rom sau mai stiu eu ce limb a k ar mai trebiu sa nu ma scriem saa mult shi sa facem cat mai multe dialoguri
<<<parerea mea>>>
g3org3lutu
g3org3lutu
senior member
senior member

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 33
Location : ce te intereseaza pe tine .........=))
Data de inscriere : 26/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de bishop Vin 22 Feb 2008 - 19:41

io invat de placere. si in viitor ma gandesc ca o sa am nevoie de o limba straina mai ales engleza. so f.k u all . just kiding .
bishop
bishop
thug
thug

Numarul mesajelor : 146
Data de inscriere : 08/02/2008

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Emanuel Vin 22 Feb 2008 - 19:44

g3org3lutu a scris:eu cred k cel mi bin e invatam engleza cu aajutorul dictionarelor , filmelor far sub in rom sau mai stiu eu ce limb a k ar mai trebiu sa nu ma scriem saa mult shi sa facem cat mai multe dialoguri
<<<parerea mea>>>

Mda si asa e bine macar sa inveti engleza ca e cam....prea necesara dar
Daca inveti asa o sa fie o varza in capul tau doar expresii din care nu stii ce e corect.....Un profesor face cat 10 000 de filme subtitrate....
Emanuel
Emanuel
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 32
Location : Într-un sat măricel, un oraş forţat.
Data de inscriere : 16/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Dorin Vin 22 Feb 2008 - 22:46

Sincer eu am invatat engleza pe cand era un serial pe Tvr1 "Sunset Beach" se numea... is multi ani de atunci...si tot repetam pe replici cum ii auzeam pe aia Smile)
Dorin
Dorin
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 625
Location : Everywhere
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de g3org3lutu Sam 23 Feb 2008 - 10:48

....Un profesor face cat 10 000 de filme subtitrate....



nu prea sunt dee acord eu cred k mai bine punem mana pe carte k ne va fi de ajutor pe viitor pt k fara o limba straina nu o sa reusesti prea bine acum orice limba iti poate fi de ajutor .......... stiu din propria experienta
g3org3lutu
g3org3lutu
senior member
senior member

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 33
Location : ce te intereseaza pe tine .........=))
Data de inscriere : 26/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Dorin Sam 23 Feb 2008 - 11:16

bine sunt de acord da pe atunci noi nu faceam engleza la scoala....faceam mai mult franceza...
Dorin
Dorin
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 625
Location : Everywhere
Data de inscriere : 11/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Ligy Lun 31 Mar 2008 - 23:11

Dorin a scris:Sincer eu am invatat engleza pe cand era un serial pe Tvr1 "Sunset Beach" se numea... is multi ani de atunci...si tot repetam pe replici cum ii auzeam pe aia Smile)
tare =))..Si ai invatzat ceva?..

Ligy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 594
Varsta : 32
Location : n`am
Data de inscriere : 19/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Spitzy Mier 2 Apr 2008 - 22:48

Eu is cam de aceeasi parere cu Dorin ca mai repede inveti o limba din filme decat la scoala ca la ce eng se face.............

Spitzy
membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 201
Varsta : 34
Location : treaba mea
Data de inscriere : 31/10/2007

Sus In jos

Invatam limba engleza din placere ori de nevoie? - Pagina 2 Empty Re: Invatam limba engleza din placere ori de nevoie?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum